Pracownicy
Bionieorganicznej
dr hab. Joanna Sikora, prof. uczelni
Kierownik Zakładudr hab. Joanna Sikora, prof. uczelni
✓ Kierownik Katedry Chemii Medycznej i Zakładu Chemii Bionieorganicznej
✓ Senator Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kadencji 2024-2028
✓ Prodziekan ds. Oddziału Medycyny Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego; kadencja 2016-2020 i 2020- 2024
✓ Członek Senackiej Komisji d.s. Kształcenia (obecnie Komisji ds. Kształcenia) od 2016 r.
✓ Członek Wydziałowej Rady ds. Kształcenia od 2020 r.
✓ Przewodnicząca Rady Dydaktycznej ds. kierunku Analityka Medyczna
✓ Z-ca przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej dla kierunku Analityka Medyczna i Farmacja w latach 2016-2020
✓ Przewodnicząca Komisji Rekrutacyjnej dla kierunku Analityka Medyczna od 2020 r.
✓ Członek Rady Naukowej Uczelni od 2019 r.
✓ Członek Prezydium i Rady Nauk Farmaceutycznych od 2019 r.
Jestem absolwentką Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i od początku mojej pracy zawodowej, jako nauczyciel akademicki, jestem ściśle związana z Uczelnią, a przede wszystkim z Wydziałem Farmaceutycznym UM, jestem również diagnostą laboratoryjnym. Interesuje mnie przede wszystkim szeroko pojęta bioanaliza oraz zagadnienia z chemii medycznej, a wiedzę z obu tych dziedzin wykorzystuję do poszukiwania nowych aktywności biologicznych związków chemicznych, zarówno tych nowo zsyntetyzowanych, jak i już stosowanych w lecznictwie. Mój dorobek naukowy oraz dydaktyczny obejmuje 114 publikacji, kilkanaście artykułów w czasopismach branżowych oraz udział w tłumaczeniu polskiego wydania „Chemii Medycznej” Patricka Grahama. Staram się również angażować w kształcenie zawodowe i naukowe kadr medycznych – jestem kierownikiem specjalizacji z Laboratoryjnej Toksykologii Medycznej pięciu diagnostów laboratoryjnych oraz promotorem dwóch doktoratów – z dyscypliny nauk medycznych i nauk farmaceutycznych.
Jako prodziekan ds. Oddziału Medycyny Laboratoryjnej w kadencji 2016-2020 i 2020-2024 byłam odpowiedzialna za przygotowanie i wdrożenie nowego programu studiów dla kierunku Analityka Medyczna, który po raz pierwszy został przygotowany w oparciu o ministerialne standardy kształcenia. Dzięki zespołowej pracy, najpierw w 2017 roku, a potem w 2019, powstały od podstaw nowe programy dostosowujące kształcenie na kierunku do zmieniającego się otoczenia i potrzeb systemu ochrony zdrowia. Nasze starania doceniła Polska Komisja Akredytacyjna, przyznając w 2019 r. pełną akredytację. Mam świadomość, jak ważne jest wdrażanie nowoczesnych metod edukacyjnych do nieustannie zmieniającego się procesu kształcenia przyszłych przedstawicieli zawodów medycznych, w tym szczególnie bliskich mojemu sercu przyszłych diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów.
dr Małgorzata Fabijańska
adiunktdr Małgorzata Fabijańska
– Opiekun Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Chemii Bionieorganicznej
– 2015 – uzyskanie stopnia doktora nauk farmaceutycznych
Moje naukowe zainteresowania to:
• poszukiwanie potencjalnych leków w grupie związków koordynacyjnych jonów metali z ligandami flawonoidowymi
• prowadzenie ludzkich hodowli komórkowych w warunkach in vitro
• ocena aktywności biologicznej leków w hodowli komórkowej in vitro; ocena aktywności cytotoksycznej, genotoksycznej i proapoptotycznej
dr Dominik Żyro
adiunktdr Dominik Żyro
Czynny zawodowo farmaceuta, specjalista analityki farmaceutycznej, specjalista opieki farmaceutycznej w geriatrii, inżynier technologii chemicznej o specjalności lekka synteza organiczna, doktor nauk medycznych w dyscyplinie nauki farmaceutyczne.
Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą.
Jest kilkukrotnym laureatem nagród naukowych Rektora UMED, dwukrotnym laureatem plebiscytu pacjentów „Farmaceuta Roku – Hipokrates 2019 oraz 2022” o szczeblu wojewódzkim oraz laureatem Plebiscytu Najlepszy Nauczyciel Akademicki UMED na podstawie wyników ankiet studentów w roku akademickim 2020/2021. Czynnie wspiera działania w zakresie opieki farmaceutycznej ze szczególnym uwzględnieniem Pacjentów Geriatrycznych. Jest Członkiem Komisji ds. Aptek Ogólnodostępnych i Opieki Farmaceutycznej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.
Interesuje się badaniami w dziedzinie nauk farmaceutycznych oraz chemicznych w zakresie projektowania substancji czynnych.
Był wykonawcą w projekcie NCN „OPUS 8” pn.: Kompleksy srebra(I) z pochodnymi imidazolu i pirydyny – synteza, charakterystyka strukturalna, aktywność mikrobiologiczna i cytotoksyczna.
Był kierownikiem Projektu NCN „Miniatura 6” pn.: Koordynacyjne związki srebra z ligandami o budowie azolowej. Synteza, ocena właściwości chemicznych i biologicznych.
Jest zaangażowany w wykonywanie czynności zawodowych farmaceuty w recepturze aptecznej oraz w opiekę farmaceutyczna, szczególnie w wielolekowości i wielochorobowości.
Jest opiekunem I Roku kierunku Farmacja.
Działalność dydaktyczna obejmuje realizację przedmiotów na I, IV i V Roku kierunku Farmacja.
Sprawuje także opiekę nad praktykami zawodowymi Studentów III Roku oraz wprowadza stażystów VI Roku kierunku Farmacja w arkana zawodu będąc opiekunem stażu w aptece.
dr Angelika Adamus-Grabicka
adiunktdr Angelika Adamus-Grabicka
Swoją przygodę z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi rozpoczęłam w styczniu 2013 roku od stażu naukowego dla Młodych Naukowców. Prowadziłam badania nad syntezą związków aktywnych biologicznie skoniugowanych z nośnikami leków. Następnie rozpoczęłam Studia Doktoranckie, podczas których realizowałam pracę badawczą w zakresie syntezy, badań fizykochemicznych i biologicznych nowych związków z grupy spiropirazolin o aktywności przeciwnowotworowej.
Podczas studiów doktoranckich realizowałam projekty dydaktyczne i granty naukowe, które zaowocowały współpracą naukową z wieloma naukowcami i ośrodkami badawczymi. Aktywnie brałam udział w życiu Doktorantów poprzez działalność w Samorządzie Doktoranckim oraz organizację szkoleń i konferencji dla młodych naukowców.
Od kilku lat zajmuję się organizacją Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Studentów Wydziału Farmaceutycznego, podczas której studenci kierunków: Farmacja, Analityka Medyczna i Kosmetologia mają szansę zaprezentować wyniki prowadzonych badań oraz poznać przyszłych pracodawców przemysłu farmaceutycznego, jak i kosmetologicznego.
Z przyjemnością wspieram studentów poprzez organizowanie szkoleń oraz indywidualną pracę naukową. Od października 2021 roku pracuję w Zakładzie Chemii Bionieorganicznej, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami kierunku: Farmacja oraz Analityka medyczna, jak również pracuję naukowo.
Jestem autorem wielu publikacji badawczych i przeglądowych. Moją pasją są nauki chemiczne i medyczne, dlatego prowadzone przeze mnie badania obejmują poszukiwanie leków przeciwnowotworowych. Nieliczne wolne chwile spędzam z rodziną na wspólnych wędrówkach górskich i wycieczkach rowerowych. Chwile wytchnienia przynosi mi również czytanie książek.
dr inż. Adrian Bartos
adiunktdr inż. Adrian Bartos
Pracę na Uniwersytecie Medycznym rozpocząłem pod koniec 2021 roku. Jestem dumny, że mogę realizować się naukowo na najlepszej uczelni w naszym mieście, w zespole tak znakomitych specjalistów. Moje cele wpisują się w tematykę badań Zakładu nad rozwojem innowacyjnych leków przeciwnowotworowych. Swoje postępy chciałbym docelowo obudować cyklem licznych publikacji i przyjętych do finansowania wniosków grantowych. Lubię pracę nad wszelkimi formami naukowej komunikacji, takimi jak artykuły, postery czy zgłoszenia aplikacyjne. W chwilach przerwy od laboratorium, opiekuję się też stroną internetową naszego Zakładu i dbam o aktualność publikowanych tam treści. Wspieram zespół informatyków swoimi pomysłami co do estetyki naszej witryny oraz jej nowoczesnego designu.
dr Andrzej Łazarenkow
adiunktdr Andrzej Łazarenkow
Moja znajomość z Zakładem zaczęła się na ćwiczeniach z Chemii ogólnej i nieorganicznej w 1999 roku, gdy nasza Uczelnia znana była jeszcze jako Akademia Medyczna w Łodzi. Od 2021 roku współpracuję z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM w Łodzi. Jestem opiekunem międzynarodowych wymian studenckich SEP i IAESTE w naszym Zakładzie. Pełnię też rolę kierownika realizowanego w zakładzie Repetytorium oraz modułu „Chemia nieorganiczna” na I roku studiów Analityki Medycznej. W ostatnich latach uczestniczyłem m.in. w projektach „Ready to Teach! Innowacyjny Program Rozwoju Kadry Dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” w 2017-2019 roku czy Essential Skills in Medical Education (ESME) prowadzonym przez International Association for Medical Education (AMEE), Dundee, Scotland, UK, a także w licznych szkoleniach i warsztatach z zakresu egzaminowania w naukach biomedycznych.
dr Paulina Olszewska
Starszy specjalista ds. naukowo-technicznychdr Paulina Olszewska
Jestem absolwentką biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Swoją przygodę z Uniwersytetem Medycznym rozpoczęłam w 2011 roku jako Asystent, a w 2012 roku – jako uczestnik studiów doktoranckich. W 2016 roku uzyskałam stopień doktora nauk farmaceutycznych.
Moje zainteresowania naukowe koncentrują się na szeroko pojętych badaniach biologicznych ze szczególnym uwzględnieniem technik badań in vitro. W pracy badawczej specjalizuje się w hodowli ludzkich linii komórkowych, ze szczególnym uwzględnieniem komórek nowotworowych. Badania koncentrują się głównie na ocenie aktywności biologicznej oraz określeniu mechanizmu działania naturalnych i nowo zsyntetyzowanych związków chemicznych z wykorzystaniem ludzkich komórek nowotworowych in vitro (m.in. badanie aktywności cytotoksycznej związków, badanie aktywności proapoptotycznej i zmian parametrów cyklu komórkowego, badanie uszkodzeń DNA oraz migracji komórek).
Ireneusz Janas
technikIreneusz Janas
Dbam o sprawny i bezpieczny przebieg zajęć dydaktycznych oraz o porządek w naszych laboratoriach. Zaopatruję pracownie badawcze w niezbędny sprzęt, odczynniki i akcesoria, których studenci używają podczas pracy w pomieszczeniach naszego Zakładu.