Pracownicy
Bionieorganicznej

dr hab. Joanna Sikora, prof. uczelni
Kierownik Zakładu
dr hab. Joanna Sikora, prof. uczelni
✓ Kierownik Katedry Chemii Medycznej i Zakładu Chemii Bionieorganicznej
✓ Senator Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kadencji 2024-2028
✓ Prodziekan ds. Oddziału Medycyny Laboratoryjnej Wydziału Farmaceutycznego; kadencja 2016-2020 i 2020- 2024
✓ Członek Senackiej Komisji d.s. Kształcenia (obecnie Komisji ds. Kształcenia) od 2016 r.
✓ Członek Wydziałowej Rady ds. Kształcenia od 2020 r.
✓ Przewodnicząca Rady Dydaktycznej ds. kierunku Analityka Medyczna
✓ Z-ca przewodniczącego Komisji Rekrutacyjnej dla kierunku Analityka Medyczna i Farmacja w latach 2016-2020
✓ Przewodnicząca Komisji Rekrutacyjnej dla kierunku Analityka Medyczna od 2020 r.
✓ Członek Rady Naukowej Uczelni od 2019 r.
✓ Członek Prezydium i Rady Nauk Farmaceutycznych od 2019 r.
Jestem absolwentką Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i od początku mojej pracy zawodowej, jako nauczyciel akademicki, jestem ściśle związana z Uczelnią, a przede wszystkim z Wydziałem Farmaceutycznym UM, jestem również diagnostą laboratoryjnym. Interesuje mnie przede wszystkim szeroko pojęta bioanaliza oraz zagadnienia z chemii medycznej, a wiedzę z obu tych dziedzin wykorzystuję do poszukiwania nowych aktywności biologicznych związków chemicznych, zarówno tych nowo zsyntetyzowanych, jak i już stosowanych w lecznictwie. Mój dorobek naukowy oraz dydaktyczny obejmuje 114 publikacji, kilkanaście artykułów w czasopismach branżowych oraz udział w tłumaczeniu polskiego wydania „Chemii Medycznej” Patricka Grahama. Staram się również angażować w kształcenie zawodowe i naukowe kadr medycznych – jestem kierownikiem specjalizacji z Laboratoryjnej Toksykologii Medycznej pięciu diagnostów laboratoryjnych oraz promotorem dwóch doktoratów – z dyscypliny nauk medycznych i nauk farmaceutycznych.
Jako prodziekan ds. Oddziału Medycyny Laboratoryjnej w kadencji 2016-2020 i 2020-2024 byłam odpowiedzialna za przygotowanie i wdrożenie nowego programu studiów dla kierunku Analityka Medyczna, który po raz pierwszy został przygotowany w oparciu o ministerialne standardy kształcenia. Dzięki zespołowej pracy, najpierw w 2017 roku, a potem w 2019, powstały od podstaw nowe programy dostosowujące kształcenie na kierunku do zmieniającego się otoczenia i potrzeb systemu ochrony zdrowia. Nasze starania doceniła Polska Komisja Akredytacyjna, przyznając w 2019 r. pełną akredytację. Mam świadomość, jak ważne jest wdrażanie nowoczesnych metod edukacyjnych do nieustannie zmieniającego się procesu kształcenia przyszłych przedstawicieli zawodów medycznych, w tym szczególnie bliskich mojemu sercu przyszłych diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów.

dr Małgorzata Fabijańska
adiunkt
dr Małgorzata Fabijańska
– Opiekun Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Chemii Bionieorganicznej
– 2015 – uzyskanie stopnia doktora nauk farmaceutycznych
Moje naukowe zainteresowania to:
• poszukiwanie potencjalnych leków w grupie związków koordynacyjnych jonów metali z ligandami flawonoidowymi
• prowadzenie ludzkich hodowli komórkowych w warunkach in vitro
• ocena aktywności biologicznej leków w hodowli komórkowej in vitro; ocena aktywności cytotoksycznej, genotoksycznej i proapoptotycznej

dr inż. Dominik Żyro
adiunkt
dr inż. Dominik Żyro
Czynny zawodowo farmaceuta, specjalista analityki farmaceutycznej, specjalista opieki farmaceutycznej w geriatrii, inżynier technologii chemicznej o specjalności lekka synteza organiczna, doktor nauk medycznych w dyscyplinie nauki farmaceutyczne, Zasłużony Nauczyciel Zawodu Aptekarza.
Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą.
Jest kilkukrotnym laureatem nagród naukowych Rektora UMED, dwukrotnym laureatem plebiscytu pacjentów „Farmaceuta Roku – Hipokrates 2019 oraz 2022” o szczeblu wojewódzkim oraz dwukrotnym laureatem Plebiscytu Najlepszy Nauczyciel Akademicki UMED na podstawie wyników ankiet studentów w roku akademickim 2020/2021 i 2023/2024. Czynnie wspiera działania w zakresie opieki farmaceutycznej ze szczególnym uwzględnieniem Pacjentów Geriatrycznych. Jest Członkiem Komisji ds. Aptek Ogólnodostępnych i Opieki Farmaceutycznej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.
Interesuje się badaniami w dziedzinie nauk farmaceutycznych oraz chemicznych w zakresie projektowania substancji czynnych.
Był wykonawcą w projekcie NCN „OPUS 8” pn.: Kompleksy srebra(I) z pochodnymi imidazolu i pirydyny – synteza, charakterystyka strukturalna, aktywność mikrobiologiczna i cytotoksyczna.
Był kierownikiem Projektu NCN „Miniatura 6” pn.: Koordynacyjne związki srebra z ligandami o budowie azolowej. Synteza, ocena właściwości chemicznych i biologicznych.
Jest zaangażowany w wykonywanie czynności zawodowych farmaceuty w recepturze aptecznej oraz w opiekę farmaceutyczna, szczególnie w wielolekowości i wielochorobowości.
Jest opiekunem I Roku kierunku Farmacja.
Działalność dydaktyczna obejmuje realizację przedmiotów na I, IV i V Roku kierunku Farmacja.
Sprawuje także opiekę nad praktykami zawodowymi Studentów III Roku oraz wprowadza stażystów VI Roku kierunku Farmacja w arkana zawodu będąc opiekunem stażu w aptece.

dr Angelika Adamus-Grabicka
adiunkt
dr Angelika Adamus-Grabicka
Swoją przygodę z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi rozpoczęłam w styczniu 2013 roku od stażu naukowego dla Młodych Naukowców. Prowadziłam badania nad syntezą związków aktywnych biologicznie skoniugowanych z nośnikami leków. Następnie rozpoczęłam Studia Doktoranckie, podczas których realizowałam pracę badawczą w zakresie syntezy, badań fizykochemicznych i biologicznych nowych związków z grupy spiropirazolin o aktywności przeciwnowotworowej.
Podczas studiów doktoranckich realizowałam projekty dydaktyczne i granty naukowe, które zaowocowały współpracą naukową z wieloma naukowcami i ośrodkami badawczymi. Aktywnie brałam udział w życiu Doktorantów poprzez działalność w Samorządzie Doktoranckim oraz organizację szkoleń i konferencji dla młodych naukowców.
Od kilku lat zajmuję się organizacją Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Studentów Wydziału Farmaceutycznego, podczas której studenci kierunków: Farmacja, Analityka Medyczna i Kosmetologia mają szansę zaprezentować wyniki prowadzonych badań oraz poznać przyszłych pracodawców przemysłu farmaceutycznego, jak i kosmetologicznego.
Z przyjemnością wspieram studentów poprzez organizowanie szkoleń oraz indywidualną pracę naukową. Od października 2021 roku pracuję w Zakładzie Chemii Bionieorganicznej, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami kierunku: Farmacja oraz Analityka medyczna, jak również pracuję naukowo.
Jestem autorem wielu publikacji badawczych i przeglądowych. Moją pasją są nauki chemiczne i medyczne, dlatego prowadzone przeze mnie badania obejmują poszukiwanie leków przeciwnowotworowych. Nieliczne wolne chwile spędzam z rodziną na wspólnych wędrówkach górskich i wycieczkach rowerowych. Chwile wytchnienia przynosi mi również czytanie książek.

dr Andrzej Łazarenkow
adiunkt
dr Andrzej Łazarenkow
Moja znajomość z Zakładem zaczęła się na ćwiczeniach z Chemii ogólnej i nieorganicznej w 1999 roku, gdy nasza Uczelnia znana była jeszcze jako Akademia Medyczna w Łodzi. Od 2021 roku współpracuję z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UM w Łodzi. Jestem opiekunem międzynarodowych wymian studenckich SEP i IAESTE w naszym Zakładzie. Pełnię też rolę kierownika realizowanego w zakładzie Repetytorium oraz modułu „Chemia nieorganiczna” na I roku studiów Analityki Medycznej. W ostatnich latach uczestniczyłem m.in. w projektach „Ready to Teach! Innowacyjny Program Rozwoju Kadry Dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” w 2017-2019 roku czy Essential Skills in Medical Education (ESME) prowadzonym przez International Association for Medical Education (AMEE), Dundee, Scotland, UK, a także w licznych szkoleniach i warsztatach z zakresu egzaminowania w naukach biomedycznych.

dr Paulina Olszewska
Starszy specjalista ds. naukowo-technicznych
dr Paulina Olszewska
Jestem absolwentką biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Swoją przygodę z Uniwersytetem Medycznym rozpoczęłam w 2011 roku jako Asystent, a w 2012 roku – jako uczestnik studiów doktoranckich. W 2016 roku uzyskałam stopień doktora nauk farmaceutycznych.
Moje zainteresowania naukowe koncentrują się na szeroko pojętych badaniach biologicznych ze szczególnym uwzględnieniem technik badań in vitro. W pracy badawczej specjalizuje się w hodowli ludzkich linii komórkowych, ze szczególnym uwzględnieniem komórek nowotworowych. Badania koncentrują się głównie na ocenie aktywności biologicznej oraz określeniu mechanizmu działania naturalnych i nowo zsyntetyzowanych związków chemicznych z wykorzystaniem ludzkich komórek nowotworowych in vitro (m.in. badanie aktywności cytotoksycznej związków, badanie aktywności proapoptotycznej i zmian parametrów cyklu komórkowego, badanie uszkodzeń DNA oraz migracji komórek).

Ireneusz Janas
technik
Ireneusz Janas
Dbam o sprawny i bezpieczny przebieg zajęć dydaktycznych oraz o porządek w naszych laboratoriach. Zaopatruję pracownie badawcze w niezbędny sprzęt, odczynniki i akcesoria, których studenci używają podczas pracy w pomieszczeniach naszego Zakładu.